משרד עו’’ד אלון שליכטר
ייעוץ וייצוג בהליכים פלילים

סגירת תיק בהסדר מותנה | הימנעות מהגשת כתב אישום | סגירת תיק בהסדר

0
(0)

עו"ד פלילי אלון שליכטר

כנגד לקוח המשרד נפתח תיק פלילי בחשד לעבירות של גניבה, זיוף שיק וניסיון לקבלת דבר במרמה. בעקבות ייצוג המשרד בפני פרקליטות מחוז ת"א, הוחלט לאמץ את טענות משרדנו ולסגור את תיק החקירה כנגדו בהסדר מותנה ובכך להימנע מהגשת כתב אישום והעמדתו בפני סיכון עונשי גבוה.

להלן, הודעת הפרקליטות על סגירת התיק בהסדר מותנה:

המאמר פרי עט משרדנו, סוקר מהו הסדר מותנה ומהם הקריטריונים העיקריים על מנת להיכנס בשעריו של החוק ובכך להימנע מהגשת כתב אישום וסגירת תיק החקירה.

רקע:

על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה ובעקבות חקיקתו של תיקון 66 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] – התשמ"ב 1982, ניתן לסגור תיק חקירה ב"הסדר מותנה".

למעשה, נקבע כי התביעה יוסמכו מעתה לסגור תיק חקירה פלילי כנגד חשוד מבלי שיוגש נגדו כתב אישום – וזאת בתמורה לתשלום קנס או פיצוי לנפגע העבירה, עמידה בהתחייבויות ותנאים המפורטים בחוק.

מטרת סגירת התיק בהסדר מאפשרת לרשויות התביעה לעשות שימוש בכלי יישומי נוסף שיגדיל את "ארגז הכלים" שלהם בטווח שבין סגירת התיק להגשתו של כתב אישום, ובכך לאפשר התאמה טובה יותר בין חומרת העבירה ונסיבות ביצועה לבין חומרת התגובה החברתית המופעלת נגד העבריין.

על מי יכול לחול הסדר מותנה ומה הנפקות שלו?

סגירת תיק בהסדר מותנה, מתאפשרת בעבירות מסוג חטא או עוון, וזאת לאחר שהחשוד הודה בעובדות שיוחסו לו ולאחר שקיים את התנאים עליהם סכמו הצדדים. רשימת התנאים כוללת, בין היתר, תשלום לאוצר המדינה, פיצוי לנפגע עבירה, השבה בעין, התחייבות להימנע מביצוע עבירה, ועוד.

כמו כן, קריטריון עיקרי הינו היעדרו של עבר פלילי בחמש השנים האחרונות שקדמו לביצוע העבירה. זאת ועוד, התיקון קובע כי ניתן יהיה לחתום על הסדר מותנה עם חשוד אך ורק במידה והתובע סבור כי העונש שהיה מוטל על החשוד – במידה ואכן היה מוגש כתב אישום – לא היה כולל מאסר בפועל, כלומר לרוב המדובר על עבירות במדרג הנמוך של החומרה.

כמובן, אם המבקש לא ימלא את תנאי ההסדר – תגיש הפרקליטות כתב אישום ותנהל את ההליכים הפליליים בבית המשפט. חשוב לציין שלא ניתן יהיה, להשתמש בהודאתו של החשוד לצורך ההסדר בהליך הפלילי שיפתח נגדו עם הגשת כתב אישום בשל אי עמידתו בהסדר.

חשוב לציין, כי כאשר נסגר התיק בהסדר מותנה, בכל הקשור לרישום המשטרתי ומי זכאי לקבל את המידע אודות סגירת תיק בהסדר סגירת תיק מותנית הינו על פי סעיף 11א לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, התשמ"א-1981. כלומר, לא יימסר מידע אודות הסדר מהסוג הזה אלא לגופים המפורטים בתוספת השלישית לחוק המרשם הפלילי.

למעשה, היתרון החשוב של סגירת התיק בהסדר מותנה הוא למנוע הגשת כתב אישום ובכך להימנע מהליך פלילי. יחד עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו על ידי התייעצות מוקדמת עם עו"ד העוסק במשפט הפלילי.

ניתן ליצור קשר עם משרד עורך דין אלון שליכטר,
משפט פלילי ודיני תעבורה – בטלפון 054-6762373

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 0 / 5. כמות הצבעות 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

הצלחות המשרד נוספים

ועדת משמעת אוניברסיטת בר-אילן – ערעור התקבל וביטול הרחקה בפועל וזיכוי מעבירה

לייעוץ מיידי 24/7 חייגו 054-6762373 משרדנו הגיש ערעור על פסק דינה של ועדת המשמעת של אוניברסיטת בר-אילן, במסגרתו הורשע הסטודנט בעבירות של החזקת טלפון נייד בבחינה בניגוד, אי-ציות להוראות של משגיחה בבחינה והתנהגות...

המשך קריאה
קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים לעורכי דין