בקשת חנינה לנשיא המדינה

 לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373

ככלל, אדם שהורשע זכאי להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה, במטרה שיחון ויימחק את הרישום הפלילי שלו. הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה היא זכות ששמורה לכל אדם, אך בשביל להגיש אותה יש לעמוד בכללים מסוימים.


לפני שנסביר כיצד מגישים בקשת חנינה לנשיא המדינה ומתי אפשרי להגיש בקשה שכזו, חשוב להדגיש, כי על מנת להגיש אותה מומלץ לפנות  לעו"ד פלילי אשר ינסח את הבקשה בצורה רהוטה וינמק אותה. עורך דין פלילי מנוסה יודע להעריך מתי מומלץ להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה ואיך תהיה הצורה הנכונה ביותר. שימו לב! אם הבקשה לא מוגשת בזמן הנכון או בצורה נכונה, רבים הסיכויים שהיא תידחה.

כיצד ומתי מגישים בקשת חנינה לנשיא המדינה

תחילה נסביר, כפי שאפשר לראות, האדם היחידי שיכול לקבל בקשת חנינה ולאשר אותה הוא נשיא המדינה, זו אחת הסמכויות שלו. בעקרון, הוא יכול לעשות זאת בלי קשר לדעת מומחים, אך לרוב הוא התייעץ עם אנשי מקצוע, כולל משפטנים בשביל לוודא שאכן יש סיבה להורות על מחיקת הרישום הפלילי. הנשיא יכול גם לקבוע שלא לקבל בקשת חנינה אף על פי שמשרד המשפטים כן המליץ להעניק אותה. זו סמכותו של הנשיא כיצד לנהוג.

בקשת חנינה יכולה להיות מוגשת אך ורק על ידי האדם או בני משפחתו מדרגה ראשונה או עו"ד מטעמו. בעת הגשת הבקשה, בדרך כלל ישנה הבעת חרטה על מעשיו ולהבטחה שלא יחזור על כך שנית. הנשיא יכול להחליט האם הבטחה וחרטה זו, אכן אמיתית. חשוב לומר עוד, שלא ניתן להגיש בקשת חנינה אלא אחרי תקופת מסוימת.

חשוב לומר, במקרים בהם בוצעה עסקת טיעון, גדלים הסיכויים שהנשיא לא יקבל את בקשת החנינה מהטעם הפשוט, שגם כך עסקאות טיעון מפחיתות באופן משמעותי את העונש. עם זאת, זה לא גורף. ייתכן ולאור המקרה, גם אחרי עסקת טיעון יחליט הנשיא לקבל בקשת חנינה שהוגשה אליו.

מלבד הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה למחיקת רישום פלילי ישנו גם סמכות לנשיא  סמכות לחון בסוגי חנינות נוספות, למשל, הקלה בעונשי מאסר בבית הכלא, קיצור תקופת הפסילה של רישיון הנהיגה, הקלה בקנסות שנתנו על ידי בית משפט וקציבת מאסרי עולם.

כמו כן, לנשיא יש סמכות להעניק חנינה כללית, זו חנינה שניתנת בעיקר בימים חגיגיים לקבוצות גדולות של אסירים. לרוב מדובר על אסירים בעבירות פשוטות וקלות.

צריך לומר, כתיבת בקשת חנינה היא לא דבר פשוט, יש לבדוק את הרקע של מגיש הבקשה, כתב האישום, גזר הדין מסמכים רלוונטים וכו'.

מוסד החנינה הוא מאוד חשוב לכינונה של חברה בריאה, שכן לצד ענישה החברה צריכה להיות מסוגלת לחון על אלה שחטאו גם אם הם ביצעו עבירות קשות. יצוין, כי הרישום הפלילי נותר זמן רב לאחר הרשעה ולמעשה פוגע באנשים נורמטיביים רבים שביצעו עבירות לפני שנים רבות והיום עומד להם כמכשול בקבלה למקומות עבודה, הוצאת אשרות ועוד. 

אם אתם מחפשים עו"ד פלילי מנוסה בייצוג חנינה לנשיא, זה הזמן לפנות אלינו ולהשאיר את העבר מאחור ולפתוח דף חדש. משרדו של עו"ד אלון שליכטר ישמח לעמוד לרשותכם בכל נושא ובכל עניין. צרו איתנו קשר עוד היום והצוות שלנו יקבע איתכם פגישה בהקדם.

לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373