חקירה פלילית | חקירה במשטרה | חקירה באזהרה

לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373

חקירה במשטרה 

קיבלתם זימון לסור אל תחנת המשטרה, הסיבה בדרך כלל לא ידועה,כיצד עליכם להגיב?

יצאתם למסיבה, בר או כל בילוי אחר ו"קפצו" עליכם שוטרים, ביצעו חיפוש ולקחו אתכם לתחנה. מה עושים?

קודם כל, התייעצו באופן מיידי עם עורך דין העוסק בתחום הפלילי, גם אם אינכם יודעים למה זימנו אתכם לחקירה בתחנת המשטרה.

"לא עשיתי כלום, למה אני צריך עורך דין"?

התשובה שאני עונה לכולם היא אותה התשובה: "אם יש ספק אז אין ספק", דווקא בגלל שאתה מכחיש את המיוחד לך או אם אינך יודע את מטרת זימונך למשטרה, כלומר באיזה סטטוס אתה נחקר, אם בתור עד או בתור חשוד תחת אזהרה, עליך לדעת את זכויותיך טרם ההגעה לחקירה במשטרה, להבין מה זה חקירה במשטרה, מה מותר לך לעשות או מה מומלץ לך לא לעשות, באילו תחבולות חקירה תיתקל ועוד.

לעתים קרובות החוקרים ייאפשרו לך לדעת שעבירה התרחשה והם "רק רוצים לשמוע את הצד שלך בסיפור". למרות שבדרך כלל מדובר בטקטיקת חקירה נפוצה. למעשה, המשטרה כבר מאמינה שאתה אשם ובהחלט ייתכן כי כבר יש להם מספיק ראיות כדי לעצור אותך וגם אם אין להם מספיק ראיות למעצר, או אם הם לא מאמינים שאתה אשם נתון זה אינו רלוונטי למעצר או שחרורך.

בשלב זה, עצם מסירת מידע לחוקר אולי תיתן להם בדיוק מה שהם צריכים כדי להאריך את מעצרך. החוקרים פועלים כדי לבנות תיק נגדך על מנת להעמיד אותך לדין ויש לזכור שמטרת העל של החקירה היא להשיג ממך הודאה בביצוע העבירה.

לכן, יש דברים שאתה יכול להגיד שיעזרו לך, אבל יש גם כל כך הרבה דברים שאתה יכול להגיד על עצמך שיכולים לפגוע, גם אם אתה לא עשית שום דבר לא בסדר. החוקרים מאומנים בכישורים כדי לגרום לאנשים להודות, לעתים קרובות אפילו מקבלים הודאות מאנשים שלא עשו דבר.

בנוסף, אם החוקרים מודאגים יתר על המידה ממך, לא מן הנמנע שזה רק בגלל שאין להם מספיק ראיות כנגדך. שוב, בשלב זה, אתה יכול רק לפגוע בעצמך על ידי דיבור עם חוקר, טרם התייעצות עם עו"ד העוסק במשפט הפלילי.

לחוקרים מותר בעצם לומר משהו שהם מרגישים וזאת על מנת לגרום לך לדבר, הם עשויים לשקר לך על עדויות, מעקב וידאו, הקלטות, טביעות אצבעות, DNA, או כל ראיה אחרת, וזאת על מנת להפחיד אותך ולגרום לך להודות.

כאשר החוקרים חוקרים אותך, הם מחפשים לבנות תיק ולא ממש עוסקים בשמיעת הצד שלך בסיפור, למרות שזה מה שהם יכולים להגיד לך. כמובן שאין בזה כדי לרמוז כי השוטרים לא עושים עבודה חשובה והכרחית מאוד. החקירות שלהם מועילים בפתרון פשעים יחד עם זאת, לכולם יש זכות חוקתית לשתוק, וצריך לממש אותה במקרים המתאימים וכן הזכות בהיוועצות בעורך דין טרם החקירה במשטרה.

האם להסכים לבדיקת פוליגרף?

הדבר נכון גם אם אתה מתבקש לעשות בדיקת פוליגרף,  התוצאות של הבדיקה אינן קבילות בבית המשפט, אומנם הם יכולים לשמש כדי להפוך לשיקול של הקצין הממונה בשחרור או מעצר. יחד עם זאת, אתה אף פעם לא צריך לסמוך על התוצאות של מכונה כדי לקבוע אם אתה הולך להיעצר, העובדה שאתם מתבקשים לעשות בדיקה לא אומרת בהכרח שיש כבר מספיק ראיות כדי להאמין שביצעת את המיוחס לך, ואתה כנראה תעצר או תשוחררר ללא קשר לתוצאות הבדיקה.

אם אתה חשוד בעבירה והחוקרים מבקשים לדבר איתך, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין פלילי באופן מיידי כדי שיעזור לך בהליך, תמיד הכי טוב שיש מישהו בשלב מוקדם כדי לייעץ לך הזכויות שלך, אומר לך מה אתה צריך לעשות ואיך להגיב כך גם לגבי כל פעולת חקירה.

כללי האצבע בחקירה במשטרה

  • התייעצו לפני הזימון לחקירה עם עורך דין פלילי.
  • אין לתת שום גרסה טרם הגיע עורך דין לייעץ לכם לפני החקירה
  • אין לדבר אם אף אחד מלבד עורך הדין שלכם בעניין שלגביו זומנתם.
  • לא לחתום על שום מסמך המתעד את החקירה ללא שקראתם אותו לפני כן.
  • לא לדבר עם החוקר או אף אחד אחר גם אם זה מחוץ לחדר החקירות.
  • לא להודות "סתם" כי מבטיחים לכם ללכת הביתה או שייסגר התיק.

עוד דגשים שחשוב לדעת:

החקירה מתועדת, גם באודיו ואף בעבירות מסוימות גם בוידאו לכן הימנעו מתנועת ידיים.

החוקרים נוקטים בתחבולת חקירה, לכן יש להייוועץ עם עורך דין על מנת לזהות אותן.

שימוש בזכות השתיקה יכולה לשמש גם כנגדם, יש להשתמש בה לאחר התייעצות עם עו"ד.

עסקאות עם החוקר בסגנון: "תודה – תשוחרר", לא תודה – תעצר", אינם מומלצות שכן לרוב הן מהוות רק אמצעי לחץ.

במידה ושוחררתם אין זה אומר שנסגר התיק ו/או שלא יוגש כתב אישום, עליכם לפעול על מנת למנוע הגשת כתב אישום ואף במקרים מסוימים סגירת תיק חקירה מחוסר אשמה, ניתן לקרוא בנושא זה במאמר: סגירת תיק פלילי: מה עושים לאחר חקירה במשטרה?

חקירה במשטרה, גם אם נראה כי המדובר בעניין שולי, הם מקרים המחייבים ייעוץ משפטי של עורך דין העוסק במשפט הפלילי. גם אם מדובר בהוצאה כלכלית, אשר בסופו של יום יכול ויחסוך עלויות משפטיות בהמשך, ומדובר בהליך שעליכם להילחם בחירוף נפש על שמכם הטוב שכן חקירה במשטרה משאירה כתם קשה למחיקה במקרה הטוב, ובמקרה הרע מובילה להגשת כתב אישום בשל חוסר הבנה ולחצים מההליך עצמו.

במידה וזומנת לחקירת משטרה צרו קשר באופן מיידי 24/7 עם עו"ד פלילי אלון שליכטר, עוסק במשפט פלילי  ובעל ניסיון רב בהכנה לחקירה במשטרה!

לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373


האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.