מחיקת רישום פלילי | מחיקת רישום משטרתי | חנינה לנשיא המדינה | תעודת יושר

לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373

משרד עורך דין פלילי אלון שליכטר, מלווה ומייעץ בנושא מחיקת וביטול רישום פלילי, חנינה לנשיא ומחיקת רישום משטרתי.

כמו כן, למשרד ניסיון רב בייצוג בהליכים אלו, אשר נשענים רובם על חקר משפטי, ניתוח ראיות ובחירת המסלול הנכון ביותר בהתאם לנסיבות.

כיצד אני יודע האם יש לי רישום פלילי?

ניתן לגשת לכל תחנת משטרה גדולה יחד עם תעודת זהות ולהוציא את הרישום הפלילי, אשר גם הידוע בכינויים 'תעודת יושר' או ר.פ.

במידה ויוצא רק דף אחד בלבד, כמו לדוגמא בתמונה, אזי אין לכם רישום פלילי או רישום משטרתי כלל.


להלן העמוד הראשון של תדפיס המידע הפלילי ('תעודת יושר / ר.פ):

תדפיס רישום פלילי דף ראשון בלבד

מה קורה במידה ויוצא עמוד או עמודים נוספים?

ראשית יש לבחון באיזה קטגוריה ישנו הרישום, להלן הקטגוריות העיקריות:

קטגורית מב"ד

 מב"ד (ממתין לבירור דין), תיק חקירה שנותר פתוח לאחר חקירה במשטרה, בו טרם הוחלט האם יוגש כתב אישום או ייסגר באחת העילות : 'חוסר עניין לציבור', 'היעדר ראיות מספיקות' או 'חוסר אשמה'.

מה עושים?

 מומלץ להתייעץ עם עו"ד פלילי אשר יבחן אפשרות להגשת בקשה על מנת למנוע הגשת כתב אישום וסגירת תיק החקירה בהקדם.

ניתן להעשיר את הידע במאמר הבא: סגירת תיק פלילי: מה עושים לאחר חקירה במשטרה?

למה זה טוב? אולי ישכחו מהתיק הפלילי?

 תיקי מב"ד יכולים להישאר זמן רב פתוחים, ואין ערובה שייסגרו גם לאחר שעבר זמן רב, ולכן לפעמים תיק פתוח שכזה יכול למנוע מכם להתקבל לעבודות מסוימות, הוצאת רישיון נשק ועוד.

 בנוסף, במידה ויחליטו להגיש נגדכם כתב אישום לאחר זמן רב, יכול עניין זה לתפוס אתכם "בהפתעה" כאשר אתם כבר לגמרי שכחתם מהעניין.

 לכן, התייעצות עם עו"ד פלילי מומלצת בטרם גיבוש קו פעולה ביחס לתיק החקירה הפתוח.

קטגורית הרשעות

הרישום פלילי, הרשעה בבית משפט, כלומר הוגש נגדכם כתב אישום נמצאתם אשמים ונגזר דינכם.

מה עושים?

על מנת למחוק או לבטל רישום פלילי יש להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה, אשר בסמכותו לקצר את תקופות ההתיישנות והמחיקה אשר יכולה להגיע ביחד עד 17 שנה. יובהר, לא ניתן להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי לנשיא המדינה בתיקי משטרה סגורים כפי שיוסבר בהמשך.

מהי התוצאה של מחיקת רישום פלילי בעקבות בקשת חנינה לנשיא המדינה?

 בהתאם לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א-1981, אדם שרישומו הפלילי נמחק, יכול להצהיר כי אינו בעל עבר פלילי, ומעולם לא הורשע. כמו כן, בהתאם לחוק, מידע על רישום פלילי שנמחק לא יועבר אלא רק אל גורמים מצומצמים שזכאי לראות רישום פלילי לאחר מחיקה (משטרת ישראל, השב"כ, מצ"ח והמחלקה לביטחון שדה).

 יש לקחת בחשבון כי, טיפול מחלקת החנינות במשרד המשפטים יחד עם משרד הנשיא לוקח זמן רב (כמספר חודשים), ובמידה והבקשה לא מתקבלת ניתן להגישה רק לאחר שישה חודשים.

על כן, בקשת חנינה לנשיא המדינה להיות מנומקת משפטית ומותאמת נסיבות חייו של הלקוח יחד עם צירוף מסמכים תומכים, המלצות ועוד ומכאן החשיבות בפנייה לעו"ד פלילי לשם התייעצות להכנת הבקשה מותאמת באופן אישי.

קטגורית תיקי משטרה סגורים

 כאן הכוונה לתיקי משטרה שנסגרו, כלומר הייתה חקירה במשטרה ולא הוגש כתב אישום, התיק ועל כן יופיע התיק המשטרתי כתיק סגור באחת העילות המרכזיות: 'חוסר בראיות מספיקות' 'חוסר עניין לציבור' או 'היעדר אשמה פלילית'.

 יובהר, רק תיק חקירה שנסגר בעילת היעדר אשמה פלילית לא יופיע כלל בתדפיס הרישום הפלילי.


מה עושים אם יש לי תיק משטרה סגור מחוסר עניין לציבור או חוסר בראיות מספיקות?

א. מסלול בקשה לשינוי עילת סגירה להיעדר אשמה פלילית

 ניתן בכל עת לאחר החקירה להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה, וזאת בכפוף לגרסה שמסרתם בחקירה, כלומר במידה וטענתם לחפותכם או שהמצב המשפטי הוא כזה שאין לכם אחריות פלילית בגין העבירה שיוחסה לכם, בדרך כלל יש מקום להגיש בקשה לשינוי עילת סגירה להיעדר אשמה פלילית. עוד יצויין, כי ישנם מקרים גבוליים שנסיבות אישיות המצדיקות מחיקת רישום משטרתי גם לפנים משורת הדין.

 במסגרת זו, עו"ד פלילי יצלם את התיק החקירה הסגור, ינתח את הראיות בכפוף למידע והנסיבות שמסרתם לו ויכין בקשה מנומקת לשינוי עילת הסגירה - יש לזכור, אין מדובר בהליך פשוט ועל כן מומלצת פנייה להתייעצות טרם ביצוע כל פעולה בעניין.

להלן מכתב על שינוי עילת סגירה להיעדר אשמה פלילית מאת פרקליטות מחוז תל-אביב:

 

מכתב לדוגמא על שינוי עילת סגירה להיעדר אשמה פלילית מאת פרקליטות מחוז תל-אביב

להלן מכתב על שינוי עילת סגירה להיעדר אשמה פלילית מאת רכז מחלק פשעים מרחב דן:


שינוי עילת סגירה להיעדר אשמה פלילית מאת רכז מחלק פשעים מרחב דן

ב. בקשה למחיקת הרישום בהתאם תקנות המרשם הפלילי ותקנת השבים (אמות מידה לביטול רישומי משטרה), תשס"ט-2009

 ככלל ניתן להגיש בקשה זו לאחר המתנה של מספר שנים כתנאי סף, ורק לאחריו ניתן לשקול הגשת בקשה בהתאם לקרטריונים שנקבעו בתקנות הנ"ל כגון: רישומי קודמים, חומרת העבירה, נסיבות אישיות ועוד.

למה חשוב למחוק רישום פלילי או רישום משטרתי?

רוב הלקוחות שפונים למשרד על מנת למחוק רישום פלילי או משטרתי, ככלל עושים זאת בשל עבודה שאלייה הם רוצים להתקבל; לשם הוצאת רישיון נשק; הוצאת ויזה; הגירה למדינה אחרת; גיוס לצבא; ניקוי שמם הטוב ועוד. מחיקת הרישום הפלילי והמשטרתי למעשה פותח "דף חדש" במסלול החיים הנורמטיבי.

הוצאתם את התדפיס רישום פלילי, יש רישום פלילי או משטרתי, ניתן לפנות אל משרד עו"ד פלילי אלון שליכטר לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373


האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

תשאל עו"ד בשידור חי - נושא השידור: רישום פלילי, מהי השפעתו וכיצד ניתן למוחקו?