עבירות סמים | סמים שלא לצריכה עצמית | סחר בסמים

לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373

פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973, מסדירה בחוק את המותר ובמיוחד את האסור ב ייצור, ייבוא, ייצוא, סחר, הספקה, תיווך, החזקה ושימוש של סמים מסוכנים.


מהו סם מסוכן?

על פי הפקודה, "סם מסוכן" הינו חומר מן המפורטים בתוספת הראשונה לרבות כל מלח שלו, וכן כל תכשיר, תרכובת, תערובת או תמיסה של חומר כאמור ומלחיהם. יש לציין כי התוספת הראשונה הינה רשימה ארוכה של סמים מסוכנים, אשר מעת לעת מתעדכנת.

למי מותר להחזיק סם מסוכן?

הגורם העיקריים אשר יכולים לתת היתר להחזיק בסם מסוכן הינו המנהל הכללי של משרד הבריאות או מי שהמנהל הסמיכו.

כלים אסורים להחזקה

לא הרבה מודעים, אך על פי פקודת הסמים המסוכנים החזקת כלים שעיקר ייעודם הוא להכנת סם מסוכן או לצריכתו לרבות באנג מהווה עבירה פלילית.

החזקה ושימוש לצריכה עצמית - אסורים!

גם בנקודה זאת הרבה טועים לחשוב כי כאשר מדובר בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים לצריכה עצמית (לרבות מריחאונה, חשיש, אקסטזי, חגיגת ועוד) מותרת על פי החוק - טעות!!

המונח החזקה ושימוש עצמי הינה משפטית, המחוקק קבע כי החזקה ושימוש עד כמות מסוימת של סמים מסוכנים תחשב כהחזקת סמים לצריכה עצמית והיא - א ס ו ר ה ! ! 

להלן הטבלה אשר מעוגנת בחוק והכמות לפי סוג הסם נחשבת להחזקה ושימוש לצריכה עצמית:

סוג הסם
הכמות
קנבוס [מריחואנה, גראס]
15 גרם
שרף של קנבוס [חשיש]
15 גרם
אופיום
2 גרם
L.S.D
3 יחידות
קוקאין
0.3 גרם
הרואין
0.3 גרם
מתדון
0.15 גרם נטו
מורפין
0.3 גרם
משרת אופיום
0.3 גרם תכולת מורפין נטו
פתידין
1 גרם נטו
מתאפמטאמין
0.2 גרם נטו 


מה קורה עם נתפסתי עם סמים מסוכנים שלא לצריכה העצמית?

חשוב לדעת, כי עצם העובדה שנתפסתם על סמים מעל הכמות שנקבעה בחוק אשר נחשבת להחזקה ושימוש לצריכה עצמית, אין הדבר אומר סוף פסוק. מדוע?

בתי המשפט קיבלו טענות של נאשמים שנתפסו עם סמים שלא לצריכה עצמית (על פי החוק) ואף בכמויות גדולות לעובדה שאכן מדובר בהחזקה ושימוש לצריכה עצמית. כמו כן, מהצד השני של המטבע התביעה ובתי המשפט גם הרשיעו נאשמים שנתפסו עם סמים במשקל של צריכה עצמית אבל ייחסו להם עבירות של סחר בסמים מסוכנים, תיווך, הספקה ועוד.

חשיבות של ייעוץ על ידי עו"ד פלילי בעבירות סמים

כפי שפורט לעיל, המדובר על תחום משפטי בפני עצמו, עם הנחות יסוד שנקבעות על פי החוק.ייעוץ טרם החקירה על ידי עו"ד פלילי מנוסה בעבירות סמים יכול להסביר לכם את המשמעויות של הדברים שאתה מוסרים לחוקרים ולהעמיד אתכם על זכויותכם.

במידה והוגש כתב אישום בעבירות סמים, גם כאן עו"ד פלילי מנוסה יכול לסייע בשלל טענות משפטיות שלרוב עולות בתיקים מסוג זה כגון: חיפוש לא חוקי, זכויות בחקירה, מחדלי חקירה ועוד. 

ניתן לקרוא עוד על הטענות הללו במאמר המשרד: "נתפסתי עם מריחאונה - מדריך ל"משתמש".


משרד עו"ד פלילי אלון שליכטר רכש ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות סמים ואף הוביל לביטול בכתבי אישום.  


במידה נחקרתם, נעצרתם או הוגש כנגדכם כתב אישום על עבירות סמים, משרד עו"ד פלילי אלון שליכטר זמין למענה 24/7 וניתן ליצור קשר 

לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373

 האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.