ועדות משמעת | המדריך המלא

עם ריבוי המוסדות האקדמאים, בשנים האחרונות ישנה עליה בועדת משמעת לסטודנטים, במכללות ואוניברסיטאות בכל חלקי הארץ. למרות זאת, סטודנטים רבים במיוחד אלו שנפגשים עם זימון לועדת משמעת בפעם הראשונה בחייהם אינם יודעים כלל מה זה אומר, מה הזכויות שעומדים להם וכיצד יש להתנהל בועדת משמעת.

עו"ד אלון שליכטר, אשר עוסק רבות בתחום ועדות המשמעת במוסדות האקדמאים נותן מענה במאמר זה לסוגיה זו, מוזמנים לקרוא, לשתף וליצור קשר - בואו נתחיל >>

מה זה ועדת משמעת?

לכל מוסד אקדמאי, בין אם מדובר באוניברסיטה או מכללה ישנו תקנון משמעת בו  מופרטים זכויות וחובות המסדירים את היחסים בין המוסד לסטודנט, ברוב המוסדות ישנו תקנון נפרד אשר מסדיר את תקנון המשמעת. 

במידה וישנו חשד כי סטודנט הפר את אחת מעבירות המשמעת הקבועות בתקנון, יזומן לועדת משמעת בפני מרצה / מרצים המהווים שופטים בועדת המשמעת, אשר יכריעו האם הסטודנט ביצע את העבירה או לאו. 

במידה והסטודנט מכחיש את הטענות, יתנהל מעין הליך של חקירת עדים וטענות משפטיות ולאחריו הועדה תכריע בין אם לזכות או להרשיע. במידה והסטודנט מודה בביצוע העבירות או שהועדה מרשיעה יתקיים הליך של טיעונים לעונש.

מה הזכויות של סטודנט בועדת משמעת?

מדובר בהליך מעין שיפוטי ולכן לא חלים על בית הדין המשמעתי הכללים הנוקשים של דיני ראיות ועוד, יחד עם זאת ההליך בטבעו דומה להליך הפלילי באופן פחות מחייב עם כללים מותאמים למוסד האקדמאי. 

יחד עם זאת, לסטודנט ישנם זכויות בסיסיות לניהול הליך הוגן, למשל: קבלת התלונה באופן מפורט, קבלת חומר הראיות שנאסף כנגדו, ייצוג של עורך דין בועדת משמעת, חקירה של העדים בועדת המשמעת ועוד.

שימו לב! ישנם מוסדות אקדמאים, אשר מיוצגים ע"י תובע מטעם המוסד .

ייצוג של עורך דין בועדת משמעת?

מיד עם קבלת הזימון או פנייה של המוסד האקדמאי לסטודנט, מומלץ לפנות לעו"ד טרם מענה לגופו של עניין. כמו כן, ניתן להיות מיוצג על ידי עו"ד בועדת משמעת, ואף מומלץ, הדבר יכול להשפיע באופן ניכר על התנהלות ההליך האפשרות לזיכוי או להפחתה משמעותית בענישה.

מה העונש בועדת משמעת?

מדובר בקשת רחבה של עונשים בהתאם לעבירה המיוחסת, עבירות של הונאה בבחינה או במטלה אשר קשורים למעשה לטוהר הבחינות נחשבות לעבירות הנפוצות ביותר ובמדרג חומרה גבוה במוסדות האקדמאיים בהם המדיניות הרשמית הינה הרחקה בפועל מהמוסד האקדמאי אף למי שזה היא לו הועדת המשמעת הראשונה!

רוצים לשמוע עוד?? עו"ד אלון שליכטר, העוסק בועדת משמעת לסטודנטים בראיון בנושא זה בתוכנית פרקליטים עד הבית

לעו"ד אלון שליכטר ניסיון רב בייצוג סטודנטים בועדת משמעת והצלחות רבות בתחום מוזמנים ליצור קשר

הצלחות משרדנו לאחרונה בייצוג בוועדת משמעת לאחרונה (חלק מהתיקים, ניתן לראות את פרטי המקרה וההחלטות בעמוד הפייסבוק של המשרד)


בית הדין לערעורים של ועדת המשמעת

לפעמים התוצאה בועדת המשמעת בעלת סנקציות קשות מאוד, רוב המוסדות האקדמיים מאפשרים הליך של ערעור. לכן ישנה חשיבות גם אם לא שכרתם עורך ועדת משמעת הראשונה, מומלץ לעשות זאת בההליך של הערעור.


לייעוץ מיידי חייגו 054-6762373


על הכותב: עו"ד אלון שליכטר עוסק במשפט הפלילי ודיני התעבורה, בעל ניסיון, ידע ומקצועיות בתחומים אלו. כמו כן, עו"ד אלון שליכטר פועל עבור כל תיק בבניית אסטרטגיה באופן אישי כ"מעשה חייט" וזאת על פי נסיבות התיק והנסיבות האישיות. בנוסף, עו"ד אלון שליכטר, פועל עבור כל לקוח בנאמנות מלאה, דיסקרטיות ונחישות וזאת על מנת להביא לתוצאה הטובה ביותר!


האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.