סגירת תיק פלילי מה עושים לאחר חקירה במשטרה?

עו"ד פלילי אלון שליכטר

מה קורה לאחר ששוחררת מחקירה במשטרה כחשוד בחקירה פלילית, ולאחר שנלקחו ממך טביעות אצבע, תצלומים וכדומה?

למעשה ברוב המקרים נשאר "כתם" בדמות רישום פלילי, תיק מב"ד (ממתין לבירור דין), המשמעות - התיק בחקירה וטרם התקבלה החלטה האם להעמיד אותך לדין ולהגיש כנגדך כתב אישום או לסגור את התיק הפלילי באחת העילות  'חוסר עניין לציבור',  'היעדר ראיות מספיקות' או 'חוסר אשמה'.


אז מה כדאי לעשות לאחר החקירה?

ישנם שני מסלולים עיקריים שבהם ניתן לפעול כדי למנוע הגשת כתב אישום או סגירת התיק בעילות המותירות "כתם" בדמות רישום משטרתי.

מסלול ראשון

כאמור, לאחר החקירה במשטרה, בנסיבות המתאימות, מומלץ ליזום פנייה בכתב לרשות החוקרת בבקשה לסגירת התיק הפלילי. ובכך למעשה "להקדים תרופה למכה", ולמנוע הגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי וזאת בשל הנטל הנפשי והכלכלי שאותו צריך לשאת הנאשם, ולהוביל לסגירת התיק בעילת 'חוסר עניין לציבור' או 'היעדר בראיות מספיקות' ובמקרה היותר טוב, בעילת 'חוסר אשמה'.

 

להלן דוגמא בה ייצג משרדנו והוחלט על אי העמדה לדין: 

הודעה שלא להעמיד לדין

מתי מומלצת פנייה כזו?

ככלל, פנייה זו מומלצת כאשר בחקירתכם טענתם לחפותכם, כלומר הכחשתם את ביצוע העבירה המיוחסת לכם. עם זאת, גם כאשר הכחשתם את ביצוע העבירה, יש לבחון האם בתיק הספציפי שלכם פנייה מוקדמת לרשות החוקרת לא תעשה יותר נזק מתועלת וזאת על ידי חשיפת קו ההגנה במקרה שתעמדו לדין פלילי.

ישנם גם מקרים, אף שלמעשה קשרתם את עצמכם לביצוע העבירה, אין זה אומר בהכרח שלא ניתן למנוע הגשת כתב אישום כנגדכם ולהוביל לסגירת התיק הפלילי, אלא דווקא גם במקרים מסוג זה ייעוץ מקצועי של עו"ד פלילי ידגיש את הסוגייה המשפטית כמו גם את הכלים החלופיים האחרים שניתן לנקוט ולאו דווקא הגשת כתב אישום.

מה החשיבות שהתיק ייסגר ב'חוסר אשמה' ולא ב'חוסר עניין לציבור' או 'חוסר בראיות מספיקות'?

סגירת תיק בעילת 'חוסר עניין לציבור' או 'חוסר בראיות מספיקות' משאירה "כתם" במרשם הפלילי שלכם, תחת הקטגוריה של "תיקים סגורים" שיכולים בעתיד להפריע לכם במהלך החיים בקבלת עבודה, סיווג ביטחוני, נשיאת נשק ובמוסדות מונחים משטרת ישראל ועוד.

סגירת התיק בעילת 'חוסר אשמה' למעשה מנקה את שמכם מכל חשד לפלילים, וכאשר תוציאו את תדפיס הרישום הפלילי שלכם, כלומר 'תעודת יושר', לא יופיע כל רישום.

להלן דוגמא בה ייצג משרדנו והוחלו על ידי  הפרקליטות לסגור את התיק מחוסר אשמה:

הודעת הפרקליטות על שינוי עילת הסגירה לחוסר אשמה

מסלול שני

במקרים המתאימים ניתן לסגור את התיק ב"הסדר מותנה", כלומר החשוד צריך להודות בביצוע העבירה, ובתמורה לכך יתחייב לקיים את התנאים המפורטים בהסדר מתוך רשימה המנויה בחוק, כגון תשלום קנס לאוצר המדינה, תשלום פיצוי כספי לקורבן, התחייבות להימנע מביצוע עבירה ועוד. אם הוא יקיים את התנאים לא יוגש נגדו כתב אישום, התיק ייסגר בעילה של "סגירה בהסדר" ולא תוטל עליו הסטיגמה של הרשעה פלילית. אם הוא לא יקיים את התנאים במועד שעליו הוסכם בהסדר, אזי יוגש נגדו כתב אישום וינוהלו נגדו הליכים פליליים בבית משפט.

 

 

מהם המקרים המתאימים שבהם ניתן לפנות בהליך זה?

ככלל, כאשר מדובר בעבירות בעלות חומרה נמוכה או בנסיבות ביצוע מקלות, באופן שמטה את הכף מבחינת האינטרס הציבורי לסגירת התיק בהסדר מותנה.

הנסיבות שבהן ניתן יהיה לערוך הסדר מותנה הן למשל נסיבות אישיות של החשוד, לרבות גיל, נסיבות חיים קשות, תרומה לחברה, חלק יחסי קטן של החשוד בביצוע העבירה, חלוף זמן רב מביצוע העבירה, התנהלות החשוד לאחר ביצוע העבירה לרבות שיתוף פעולה עם רשויות אכיפת החוק, תוצאות העבירה ועוד. 


האם יש דוגמאות של הסדרים?

להלן עבירות לדוגמה שבהן נסגר "הסדר מותנה" על ידי רשויות התביעה מאז כניסת תיקון 66 לחוק סדר דין הפלילי: 

נשיכת כלב, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, קבלת דבר במרמה ללא הפקת טובות הנאה כלכליות, חדירה לדואר אלקטרוני של עמיתים לעבודה, איומים על שוטר ואשתו, העלאת תכנים מיניים לפייסבוק פיקטיבי, אי ציות לשוטר במשחק כדורגל, שימוש במסמכים מזויפים כדי לקבל כספי קרן לחיילים משוחררים, השארת ילד ללא השגחה, שיחות טלפון פרטיות על חשבון המעביד, השארת ילד בגן, כליאת שווא, מורה שסטר לתלמיד, זיוף חולצות, זיוף אביזרים לטלפונים ניידים וקבלת 'גימלים' במרמה.

הנחיה חדשה של היועץ המשפטי לממשלה מתייחסת לסמכות התביעה המשטרתית שנכנסה לתוקף החל ב01.03.16 וחלה על 3 עבירות נוספות בלבד איומים, הסגת גבול ומעשה פזיזות או רשלנות בחיה.


מה הרציונל של סגירת תיק ב'הסדר מותנה'?

ניתן להתרשם כי מדובר במגוון עבירות רחב, אשר נותן אמצעי נוסף לתגובה למעשי העבירה ובעל תגובה הולמת יותר מהעמדה לדין פלילי או רישום משטרתי כאמור, ועל ידי כך נותנת הזדמנות נוספת לאנשים לתקן את דרכם.

מומלץ לקרוא את המאמר של משרדנו הקשור לעניין זה: סגירת תיק בהסדר מותנה | הימנעות מהגשת כתב אישום


לסיכום, בהמשך למאמר הקודם שפורסם על ידי משרדנו בעניין חקירה במשטרה.

יודגש שוב: אם זומנתם לחקירה במשטרה, מומלץ בחום לקבל ייעוץ לפני החקירה מעורך דין אשר עוסק בתחום הפלילי כתחום עיקרי.


לאחר החקירה, ממש לאחר החקירה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מהתחום הפלילי אשר יבחן את כל הנסיבות ויבחר את הנתיב המשפטי המתאים לכם.


ניתן ליצור קשר עם משרד עו"ד פלילי אלון שליכטר  בטלפון 054-6762373


האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.